Akik sokat tettek a falujukért

Kitüntetések Isztiméren

A hét végi Anna-­­napi búcsú alkalmával kitüntetéseket is átnyújtottak. A helyi német nemzetiségi önkormányzat díját első ízben adták ki.

Az Anna-napi búcsúval egy időben tartják Isztiméren a falu­napot is. Ez alkalomból öten részesültek az önkormány­zattól Isztimérért díszoklevélben.

Az egyik a Taliga Néptáncegyüttes, amely 15 éve emeli a rendezvények színvonalát, öregbíti a település hírnevét.

Király Bernadett doktornő a községben végzett több évtizedes tevékenységért kapta meg az elismerést.

Stamber István hosszú idő óta aktív tagja a nyugdíjasklubnak, számos rendezvényen főzött sok-sok embernek – hangzott el a méltatásban.

Az ugyancsak díszoklevélben részesített Schandl Károly mindig szívügyének tekintette a falu fejlődését, szépülését. Ő kezdeményezte a Szent Flórián-szobor felújítását is.

Az ötödik díjazott Nemes János, aki húsz éve került be az Isztiméri Önkéntes Tűzoltó és Polgárőr Egyesület vezetőségébe, s később ő lett a tűzoltóparancsnok. Például ő szervezte meg a tűzoltószertár átalakítását, felújítását is.

Az Anna-napi búcsú keretében átadták az isztiméri önkormányzat pedagógiai és közszolgálati díját is.

Az előbbit Kovács Ferencné Angeli Mariann-nak ítélték idén, aki majdnem negyven évig dolgozott dajkaként a helyi óvodában. Az utóbbi elismerésben Kovács Ilona, a polgármesteri hivatal nyugdíjba készülő munkatársa részesült, aki igazgatásügyi előadóként kezd­te, 28 éve pedig anyakönyvvezető is.

Tavaly az isztiméri német nemzetiségi önkormányzat is kitüntetést alapított. A díj neve: Preis für daß Ißzimmerer Ungarndeutschtum (Isztiméri Német Nemzetiségi Díj). A most első ízben átadott kitüntetéssel a közösségek, ma­gánszemélyek azon munkáját ismerik el, amely a településen élő németség nyelvi, tárgyi, szellemi kultúrájának, hagyományainak meg­őrzését szolgálja. A díjban hárman részesültek.

Angeli Pálné korát meghazudtoló aktivitással ténykedik, s például nagy segítséget nyújtott a helyi sváb hagyományok felkutatásában, miként az a méltatásában szerepel.

Az Edelweiss nemzetiségi kórus évtizedek óta a hagyományápolás letéteményese, a régi isztiméri dalokból CD-t is készítettek.
A harmadik díjazott Krausz Károly, akit 1948-ban családjával együtt kitelepítettek, ő azonban az utóbbi évtizedekben igen sokat tett szülőfalu­jáért.

B. Kiss László

Forrás: feol.hu