Krauchenwiesi barátság

Krauchenwies település honlapja: www.krauchenwies.de

 baratsagtabla

 

Kiadványok

20 éves barátság Krauchenwies - Isztimér /
20 Jahre Freundschaft Krauchenwies - Isztimer (PDF)

10 éves barátság Krauchenwies - Isztimér /
10 Jahre Freundschaft Krauchenwies - Isztimer (PDF)

 

Tartalom

10 év áttekintése

A Barátság Ünnepe

A Nyugdíjas Otthon támogatása

Múlt és múltbeli események

 

 


 

10 év áttekintése

Isztimér község 1993-ban alakított ki baráti kapcsolatot németországi Krauchenwies településsel. Szerencsés véletlennek köszönhetően, a sigmaringeni képviselőtestület magyarországi látogatása során találkozott Krauchenwies akkori polgármestere Heinz Schöllhammer, Isztimér akkori polgármester asszonyával, Fiedler Albertnéval. A települések vezetői megegyeztek, hogy kölcsönösen látogatást tesznek és szeretnének többet megtudni egymásról. 1993. tavaszán érkezett ez első hivatalos delegáció, ebben az évben ünnepelte Isztimér község fennállásának 800. évfordulóját. 1994-ben 40 fős delegáció volt Isztimérről Krauchenwiesben. Köztük voltak a képviselők és az Edelweiß Német Nemzetiségi Kórus tagjai. Tiszteletünkre göggingeni fúvószenekar eljátszotta a magyar Himnuszt és az egészségügynek ajándékozott Opel személyautóval térhettünk haza. 1995-ben jól felszerelt Mercedes tűzoltóautót kapott az Isztiméri Önkéntes Tűzoltó Egyesület, melynek a mai napig hasznát veszik. Időközben az emberek közelebb kerültek egymáshoz, barátságok kötődtek családok között, egyéni látogatásokra is sor került.

1996-ban isztiméri fiatalok eljuthattak Isztimérről Krauchenwiesbe, a következő évben pedig diákcsere-program keretében Krauchenwiesből Isztimérre, felejthetetlen találkozások voltak ezek a gyermekeknek.

1997 a szoros kapcsolattartás és kölcsönös látogatások éve volt. Április 26-án Németországban Fiedler Albertné és Heinz Schöllhammer aláírtak egy megállapodást, amely a két község barátságának hivatalos formát adott. Egy emlékkő elhelyezésére került sor és elültettek egy fát a barátság és jövőbe vetett bizalom jelképeként. Ebben az évben egy delegáció érkezett az Anna-napi Búcsú ünnepségre, ahol krauchenwiesi zenészek és kórusok is részt vettek a rendezvényen és azóta is sokszor részesei ezen ünnepi eseményeknek Isztiméren.1998-ban a magyarországi németek kitelepítésének 50. évfordulóján ünnepélyesen került átadásra a római katolikus templomnak ajándékozott toronyóra, német adományból és ugyanebben az évben futballcsapatunk részt vett a krauchenwiesi futballtornán. 1999-ben Heinz Schöllhammer Isztimér település díszpolgára lett, a közéleti ember nyugállományba vonult. Búcsúztatóján Fiedler Albertné polgármester és az ifjúsági néptánccsoport vett részt. Az ezredfordulón Isztimér településen is elhelyezésre került a barátság kő, ez alkalommal már a megválasztott új polgármester Jochen Spieß kísérte a kórustagokból, tűzoltókból, futballistákból álló delegációt, elültették a barátság fát. Az, hogy a zene összeköt, ismét megmutatkozott az Edelweiß kórus 2001 évi krauchenwiesi látogatásával, és a „Hubertus Krauchenwies” vadászkürt zenekar isztiméri Római Katolikus templomban megtartott koncertjében. 2002 évben a krauchewiesi fanfárok jöttek el az Anna- napi búcsúba, majd ebben az évben ünnepelte Krauchenwies fennállásának 800. évfordulóját és isztiméri delegáció többnapos rendezvényen vett részt a testvértelepülésen. 2003-ban az Ablach „Legényegylet” és a Peng fúvószenekar látogatott Isztimérre. 2005 évben az isztiméri fiatalok egy hetet tölthettek el Krauchenwiesben és a göggingeni fúvószenekar először vett részt a „legendássá vált” Anna-napi búcsún.2007-ben méltóképpen megünnepeltük a kapcsolatunk fennállásának 10. évfordulóját Krauchenwiesben, ebből az alkalomból megjelent egy csodálatos kiadvány magyar–német nyelven, amely összefoglalja a 10 év történéseit.

2006 és 2007 évben jelentős összegű támogatást kaptunk barátainktól az Isztiméri Idősek otthona berendezési tárgyaira.

Sokat tanultunk egymástól, megismertük egymás múltját, hagyományát, szokásait és gondolkodásmódját. Ebben a tartós kapcsolatban sok embernek van szerepe, és bízunk benne, hogy a fiatalok tovább ápolják ezt a kapcsolatot.

 


 

A Barátság Ünnepe

Isztimér község nemrégiben ünnepelte a németországi Krauchenwies településsel barátságuk hivatalossá tételének 10. évfordulóját. Ebből az alkalomból 33 fős delegáció kapott meghívás a testvértelepülés polgármesterétől – Jochen Spieß úrtól – 2007. április 19-től április 23-ig Németországba. A delegáció tagjai önkormányzati képviselők, isztiméri családok voltak, akik jelentős szerepet vállaltak abban, hogy a két település közötti baráti kapcsolat létrejött és a mai napig fennáll. Az utazók között voltak az isztiméri ifjúság képviselői is.

A hangulatos utazást követően régi barátként üdvözölték egymást vendéglátók és vendégek, majd csoportunk tagjait családoknál szállásolták el.

Nagyon szép napokat töltöttünk Krauchenwiesben. Üzemlátogatáson vettünk részt a földgömböket készítő Colombus nevű cégnél, valamint a személyautókhoz műanyag alkatrészt gyártó VEMA üzemben, ellátogattunk a több települést ellátó szennyvíztelepre is. Megtekintettük a felújított általános iskolát, ahol a diákok 10 évig tanulnak, az utolsó két évben megismerik a főzés, varrás, faragás alapjait.

A vendéglátó családok szerveztek szabadprogramot egyik nap, többen a Bóden tóhoz látogattak, néhányan a közeli Svájcba, és a Duna forrásához kirándultak, volt, aki Sigmaringeni városlátogatáson vett részt, csodálatos élményekkel gazdagodva.

Krauchenwiesi tartózkodásunk fénypontja az április 21-i ünnepség volt, ahol szép számmal megjelent a község lakossága, egyesületek vezetői , sajtó képviselői. Helyi és szomszéd településekről érkezett zenekarok, kórusok, és a néptánccsoport műsora tette színessé a napot.

Krachenwies polgármestere, Jochen Spieß Úr köszöntötte a jelenlévőket, és elmondta, hogy minden alkalommal mély benyomást tett rájuk az isztiméri emberek barátsága, vendégszeretete. Köszönetét fejezte ki a sok éve tartó barátságért és szeretné, ha az tovább folytatódna. Az alkalomra a Krauchenwiesi Önkormányzat készített egy német-magyar nyelvű kiadványt, melyben a polgármesterek, és az érintett német családok mondják el véleményüket a kapcsolatról

Fiedler Albertné akkori isztiméri polgármester ezután beszélt arról, hogy a Partnerkapcsolati megállapodás aláírására hivatalosan 1997. április 26-án került ugyan sor, de a tényleges barátság 1993-ban kezdődött. Szólt a kapcsolat kezdetéről, az első benyomásáról, külön köszönetet mondott a már nyugdíjas polgármesternek, Heinz Schöllhammer Úrnak – Isztimér és Krauchenwies Díszpolgárának – akinek nagy szerepe volt abban, hogy most évfordulót ünnepelhetünk. Tájékoztatta a jelenlevőket Isztimér település gyors és látványos fejlődéséről. Ezt követően átadta a község ajándékát, egy ezüstveretes, bőrkötéses fotóalbumot, egy szép fadobozban , a benne lévő képek megörökítették 1993-tól a közös eseményeket, baráti találkozókat. Krauchenwies polgármestere ígéretet tett arra, hogy méltó helyre kerül az ajándék, és a sok-sok eseménynek lesz folytatása.

Jochen Spieß Polgármester Úr jelképes adománylevelet adott át Fiedler Albertné akkori polgármesternek az Isztiméri Idősek Napközi és Átmeneti Otthona berendezési tárgyai beszerzésére, majd ezután hajnalig tartott a jókedvű, vidám ünneplés.

Ott tartózkodásunk utolsó napján is szép programok vártak ránk. Vendéglátóinkkal közösen misén vettünk részt, majd a Peng fúvószenekar adott térzenét a Löweplatz-on. Megtekintettünk egy Idősek otthonát, ahol magyaros ebéddel kedveskedtek nekünk, délután pedig a Hercegi Parkban sétáltunk. A búcsúvacsorát éjszakába nyúló beszélgetés követte.

Hazajövetelünk napjának reggelén a véget nem érő búcsúzkodás sokaknak csalt könnyet a szemébe. Elmondhatjuk, hogy nagyon szép és tartalmas napokat töltöttünk el Krauchenwiesben, kapcsolatunk tovább erősödött, és már várjuk a magyarországi találkozást Isztiméren, az Anna Napi búcsú ünnepén.

 


 

Újságcikk fordítása, 2006. október 19., Schwabische Zeitung

Isztimér testvértelepülés 3.000 eurót kapott

A partnerkapcsolat a magyarországi Isztimér településsel 1997-ben jött létre, az akkori polgármester, Heinz Schöllhammer akkori polgármester kezdeményezésére.

A ma Krauchenwies Díszpolgára ezekben a napokban kapta meg Isztimér polgármesterének, Fiedler Albertnének a levelét. A polgármester közli ebben, hogy a változások kora Magyarországon, így Isztiméren sem múlt el nyomtalanul. A reformok során többek között az isztiméri iskolát is megszüntették, és a szomszéd településre tették át. Fiedler Albertné elmondása szerint a község vezetése elhatározta, hogy az eddigi iskola épületében idősek otthonát hoz létre. Levélben arra kérte Heinz Schöllhammer urat, Isztimér település Díszpolgárát, hogy támogassa anyagilag is a terv megvalósításában. Ezzel a kéréssel Heinz Schöllhammer a község lakóihoz és önkormányzatához fordult. A lakosság köréből 1.000 euró jött össze. A Képviselő Testület ezt 1.000 euróval kiegészítette és politikai körökből újabb 1.000 eurót tudtak Isztimérnek átutalni. Heinz Schöllhammer és Fiedler Albertné nagyon örültek a támogatásnak és hálás köszönetüket fejezik ki az adományozóknak és a községnek.

 


 

Múlt és múltbeli események

Krauchenwies (Németország):

A németországi testvérkapcsolat 1993-ban kezdődött. Heinz Schöllhammer (Krauchenwies akkori polgármestere) és Fiedler Albertné akkori polgármester Asszony közreműködésével. A baráti kapcsolatot 1997-ben tette hivatalossá a két település, amikor is partnerkapcsolati megállapodást írt alá a két község polgármestere. A kapcsolat kiterjedt és kiterjed az élet szinte minden területére: közigazgatás, oktatás, kultúra, hagyományőrzés, sport, civil szervezetek együttműködése, és még sorolhatnánk. A települések szoros barátságát jelképezi a mindkét községben elhelyezett Barátság-kő és az elültetett barátságfa is.

Heinz Schöllhammer, a baráti kapcsolat kialakítása és megőrzése érdekében kifejtett áldozatos munkájának elismeréseként 2000-ben Isztimér község díszpolgára lett. Számtalan látogatást tettek a települések különböző csoportjai a testvértelepüléseken.

Járt már Németországban a futballcsapat, (Nemzetközi futballtornán) az Edelweiss Német Nemzetiségi kórus (többször is), az Ifjúsági Néptánccsoport, a Tűzoltóegyesület, az általános iskolás gyerekek (köztük számtalan levelező-partneri barátság is kialakult) és természetesen az önkormányzati képviselők is sokszor megfordultak már németországi barátainknál.

Krauchenwies településről is rengetegen jártak már községünkben: iskolás gyermekek, fúvószenekar, Tűzoltóegyesület, Futballcsapat, (szintén nemzetközi tornán) kórus, és minden esetben érkezett hivatalos delegáció is Isztimérre (polgármester Úr, önkormányzati képviselők, egyesületi vezetők). Barátainktól – a szoros barátság mellett – rengeteg nagy értékű ajándékot kapott a település: orvosi szolgálati autó, tűzoltóautó, fax, számítógép, futball-szerelés, tűzoltó-védőruhák és még sorolhatnánk.

Reméljük, hogy ez a barátság tovább él az emberek és a két település között, és ha lehet még mélyebbé válik a hosszú évek alatt.

 

Hivatalos delegáció 2003-ban Krauchenwiesben!

A 19 fős isztiméri delegáció 2003. szeptember 18-án a késő esti órákban érkezett meg a Baden-Würtemberg tartománybeli Krauchenwies településre. A hivatalos fogadás után Fiedler Albertné, akkori polgármester Asszony által vezetett delegáció tagjai: a megyei közgyűlés elnöke, képviselők, köztisztviselők és vállalkozók, a vendéglátó családokhoz tértek pihenni, a közel 1000 km-es, fárasztó út után.

Másnap megtekintették a Polgármesteri Hivatalt, Jochen Spieß helyi polgármester vezetésével, aki értékes és részletes információkkal látta el vendégeket a helyi közigazgatással kapcsolatban. Délután a helyi és környékbeli bevonuló 160 fő sorkatona hivatalos eskütételére került sor, mely igen látványos eseménynek bizonyult, melyet egy állófogadás követett ahol a vendégek ajándékokkal lepték meg a parancsnokot. A nap hátralevő részében a családokkal együtt töltötték el az időt a vendégek, többen a Bódeni-tóhoz, valamint a Fekete-erdőbe tettek kirándulást. Este pedig egy közös vacsora zárta ezt a színvonalas és tartalmas napot.

Szombaton a szomszéd kistelepülésen, a 330 lakosú Bittelschieß-ben, - amely közigazgatásilag Krauchenwieshez tartozik – megrendezett nagyszabású mezőgazdasági kiállítás és rendezvények megtekintése töltötte ki a nap legnyagyobb részét, valamint a környékbeli vállalkozások megtekintésére is sor került.

Vasárnap szabadprogramot kaptak a vendégek, melynek keretében kirándulásokat tettek a vendéglátókkal a környező településeken illetve közeli nevezetességeket tekintettek meg. A napot, illetve a négynapos kinntartózkodást egy zenés közös vacsora, vidám beszélgetés zárta, mely remélhetőleg tovább mélyíti a két település közötti barátságot, ezt támasztotta alá Jochen Spieß és Fiedler Albertné beszéde is.

Hétfőn reggel a delegáció fájó szívvel és tele szép emlékkel búcsút intett Krauchenwiesnek és a vendéglátó családoknak.